Budapesti Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola és Készségfejlesztő Iskola

 1. Bevezető rendelkezések

 

A házirend az intézmény működésével kapcsolatos jogokat és a kötelességeket, valamint az iskola munkarendjét rögzíti. Betartása és betartatása iskolánk minden tanulójának és dolgozójának joga és kötelessége!

A házirendet az intézményvezető készíti, és a nevelőtestület fogadja el.

A házirend elfogadásakor illetve módosításakor az intézmény szülői szervezete egyetértési jogot gyakorol.

A házirend érvényes az intézmény területén tartózkodókra és a fenntartó jóváhagyásával válik hatályossá.

A házirend szabályai - mint a törvény felhatalmazásán alapuló iskolai belső jogi normák – kötelezőek az intézménnyel jogviszonyban álló minden személyre, tanulóra, pedagógusra és más alkalmazottra egyaránt.

Az osztályfőnökök minden tanév első tanítási napján kötelesek feldolgozni tanítványaikkal a házirend szövegét és megismertetni őket a szabályokkal.

A házirend egy példányát a tanuló és szülő (törvényes képviselő) kezébe kell adni beiratkozáskor.

A házirend nyilvánosan megtekinthető az iskola hirdetőtábláján és az intézmény honlapján.

 

2. Az intézmény adatai:

 Név:  Budapesti Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola és Készségfejlesztő Iskola
 Székhelye:  1082 Budapest, Üllői út 76.
 Telephelye:  1074 Budapest, Dohány u. 88.
 Fenntartó:  Belső-Pesti Tankerületi Központ

 1071 Budapest, Damjanich utca 6.

 Telefon:   06-1-795-9279

       

Sajátos nevelési igényű tanulóink érdekképviseletét és véleménynyilvánítási jogát a szülő (törvényes képviselő) látja el személyesen vagy az iskolai szülőszervezeten keresztül.

 

3. A többcélú intézmény működési rendje:

 

Az intézmény nyitvatartási és belépési rendje:

 

Iskolai nyitvatartás:    06.30 - 17.30

Foglalkozások ideje:  08.00 - 15.45 órarend szerint.

Ügyeleti időszak: reggel  -  06.30 - 08.00 - ig, 

                           délután  - 15.45 - 17.30 - ig.

Telephely (Dohány u. 88.)  nyitvatartás 07.00 -17.00

Az iskola főbejárata számzáras kapukóddal nyílik, amelyet az osztályfőnökök a szülőkkel minden tanév elején ismertetnek.

Az ügyeletes tanulókra gyermekfelügyelők, gyógypedagógiai asszisztensek ügyeleti beosztás szerint felügyelnek.

Ügyelet helye:

06.30 – 07.50 földszinti ebédlő vagy jó idő esetén játszóudvar

07.50 – 08.00 osztályokhoz tartozó zsibongó

15.45 – 17.00 ebédlő vagy jó idő esetén játszóudvar

17.00 – 17.30 ebédlő vagy jó idő esetén játszóudvar

 

4.  A tanulók érkezése – távozása

A tanulókat érkezéskor a kísérő az aulában – járványügyi készültség és járvány idején lázmérés után -  az ügyeletes pedagógusnak adja át.

A tanuló a Tanulói adatlapon feltüntetett felnőtt kíséretében távozhat a tanítás befejezésével. A tanuló akkor hagyhatja el tanítás után az épületet kíséret nélkül, ha a szülő azt írásban előzetesen kéri az iskola vezetésétől, és azt az iskolavezetés jóvá is hagyja.

Tanulót késve hozni vagy korábban elvinni csak indokolt esetben lehet.

Kérjük, hogy a tanulók távozását a foglalkozások zavartalan lebonyolítása érdekében, vagy a csoport ebédideje után vagy a foglalkozási időszak befejeztével szíveskedjenek bonyolítani.

08.15 és 15.45 között a tanulók be- és kiléptetését az aulában a biztonsági őrön keresztül lehet intézni.

A liftet kizárólag mozgássérült tanulóink és kísérői használhatják, a lift biztonsági súlykorlátjának betartásával.

 

 5. Az intézmény  munkarendje

 Valamennyi intézményegység: óvoda, általános iskola, készségfejlesztő iskola azonos munkarend szerint működik.

 

Tanórai foglalkozások rendje:

Az első foglalkozás 8.00 órakor kezdődik. Az egyes évfolyamok órarendjét a Pedagógiai Programban és a Tantervben meghatározott tantárgyak és óraszámok alapján állítja össze a kijelölt intézményegység-vezető és az osztályt tanító pedagógus.

A fejlesztő- és oktatómunka tanmenet szerint történik, melyet egy tanévre az osztályfőnök állít össze és azt az intézményvezető ellenőrzi.

Napközis fejlesztő foglalkozás rendje:

Az iskola tanulói komplex fejlesztő foglalkozásban részesülnek a tanórák befejezése után.

A foglalkozásokat foglalkoztatási terv szerint a napközis pedagógus vezeti.

Tanórán kívüli foglalkozások:

Iskolánk tanulóit habilitációs és rehabilitációs, egyéni fejlesztő valamint szakköri foglalkozásokra a foglalkozást vezető pedagógus választja ki, figyelembe véve a szakértői bizottságok javaslatát, az osztályfőnök véleményét, a szülő kérését, a gyermek rászorultságát és alkalmasságát valamint a fejlesztő csoport összetételét.

Szünetek rendje:

A tanítási órák és szünetek rendjét az órarend szabályozza.

C S E N G E T É S I   R E N D

1. óra  08.00 – 8.45

2. óra  08.55 –­ 9.40

3. óra  09.50 – 10.35

4. óra  10.55 – 11.40

5. óra  11.55 – 12.40

6. óra  12.55 – 13.40

7. óra  14.00 – 14.45

8. óra  15.00 – 15.45

Napközben telefonon a titkárság hívható 313-9288 a pedagógusok részére minden üzenetet továbbítanak. A pedagógus és a segítő dolgozó mobiltelefont munkaidőben nem vesz fel.

Tanítás nélküli munkanap:

Az aktuális tanév rendjében meghatározott számú tanítási nap használható fel tanítás nélküli munkanapként, melynek időpontját, témakörét az iskola tantestülete által jóváhagyott éves munkaterv szabályozza.

A tanítás nélküli munkanapon ügyeletet biztosítunk előzetes igényfelmérés után, beosztás szerint.

Az ügyelet programját az ügyeletet tartó nevelő állítja össze. Az ügyelet programjához szükséges dologi ellátmányt az iskola biztosítja.

Tanulók étkezési rendje:

Az iskola épületében a tanulók napi háromszori étkezést kapnak.

Az óvodás gyermekek étkezése a csoportszobában történik.

Iskolás tanulók étkezési rendje:

Reggelizés: 8.00-8.20 között osztályteremben.

Ebédelés: 11.45 - 14.00 között 4 turnusban az ebédlőben.

Uzsonnázás: 15 órakor az osztálytermekben.

Az étkeztetés pedagógus és gyermekfelügyelők irányításával zajlik. Törekedni kell a nyugodt, kulturált, önálló étkezésre.

Iskolánkban az egész napos oktatást-nevelést igénybe vevő tanulóknak kötelező a szervezett étkezés. Orvosi javaslat bemutatásakor speciális diétát tudunk biztosítani.

Költségtérítés: Az étkezési térítési díj összegét az étkeztető cég valamint a különböző támogatást biztosító törvények, rendeletek határozzák meg.

Az étkezési díjat befizetési rend szerinti időpontban kell befizetni, a lemondást a tárgynapot megelőző nap 9 óráig kell jelezni a 299-0294-es hívószámon.

 

     6. Mulasztások igazolása, távolmaradás-, távozási engedélyek

 

Ha a tanuló a kötelező foglalkozásról távol marad, akkor mulasztását igazolni kell.

Mulasztások lehetnek:

  • A szülő félévenként három tanítási nap igazolására jogosult, amelyet írásban kell az osztályfőnök részére leadnia.
  • Betegség esetén a távolmaradást a hiányzás első napján jelezni kell az osztályfőnöknek, a mulasztás igazolását pedig a hiányzást követő iskolába lépés napján az osztályfőnök részére kell átadni.
  • Családi, a tanulók sajátos állapotából fakadó vagy hivatalos távolmaradási engedélyt - havonta 3 tanítási napig - az osztályfőnök adhat a szülő kérésére azon hiányzásokra, amelyet legkésőbb a mulasztás napjáig jeleztek. Ezeket a mulasztásokat a mulasztást követően írásban rögzíteni kell. A távolmaradást követő három napon belül nem igazolt mulasztást igazolatlan mulasztásnak kell tekinteni.
  • Hosszabb távú hiányzásra a szülő kérésére az intézményvezető előzetesen adhat engedélyt.

 

     7. Helyiséghasználat rendje:

Az iskola zárt, biztonságos, csak oktatási időszakban működő intézmény. Az iskola épületén belül tanulók csak csoportosan, az elfoglaltság szerint felnőtt kíséretében (pedagógus, gyermekfelügyelő) közlekedhetnek. Egyedül csak akkor közlekedhet a tanuló, ha arra megbízást kap.

A szükséges váltó öltözéket, cipőt a szülőnek biztosítani kell. A fejlesztő tantermek (mozgás stúdió, tankonyha, konditerem, tornaterem, kerámiaműhely, mézeskalács-készítő műhely, szövő műhely, stb.) a vezetőség által elkészített előzetes beosztás szerint használhatók.

Az iskola épületét a gyermek tanítási időben egyedül nem hagyhatja el. Az iskolán kívüli programokat a pedagógus előre bejelenti az iskolavezetésnek és a szülőknek egyaránt.

Tanórán kívüli helyiséghasználat:

Tanítás nélküli munkanapokon, értekezleteken, téli, tavaszi, nyári szünetekben a tanulóknak ügyeletet biztosítunk, előre megjelölt osztálytermekben. A többi terem használaton kívül, zárt állapotban marad. Ugyanez vonatkozik a fejlesztő termekre is.

Az ügyelet rendjét az iskolavezetés határozza meg előzetes igényfelmérés és beosztás szerint.

 

     8. Iskolai oktatás-nevelés

 

A tanulók oktatása-nevelése az iskola Pedagógiai Programja alapján a Helyi Tanterv és a szakértői vélemény figyelembevételével, egyéni fejlesztési terv alapján történik.

Az oktatás rendjét az órarend szabályozza. A tanulók fejlesztését gyógypedagógiai tanárok, gyakorlati oktatók, konduktorok és más végzettségű pedagógusok - gyermekfelügyelők, gyógypedagógiai asszisztensek segítségével - végzik.

A tanulók a kötelező tanórákon kívül - szükséglet és lehetőség szerint habilitációs - rehabilitációs fejlesztéseken, szabadidőt kitöltő programokon, szakköri foglalkozásokon vesznek részt.

A tanórákon történő megjelenésről, a szükséges felszerelésekről (a tanév első szülői értekezletén meghatározottak szerint, váltóruha, válócipő, torna- és úszófelszerelés, taneszközök, stb.) a törvényes képviselő köteles gondoskodni.

A gyermekek, tanulók magatartási és viselkedési problémáinak megoldása érdekében alkalmazott pedagógiai, alternatív gyógyászati terápiák vagy gyógyszernek nem minősülő termékek alkalmazásáról az osztályfőnököt írásban tájékoztatni szükséges.

 

     9. Gyermekvédelmi ellátás

 

A tanulókkal kapcsolatos gyermekvédelmi feladatok ellátását az osztályfőnökök végzik, az ezzel kapcsolatos problémák megbeszélésére a fogadó órák idején állnak a szülők rendelkezésére.

 

     10. Rendszeres egészségügyi felügyelet és ellátás rendje

Iskolánkban a VIII. kerületi egészségügyi szolgálat látja el a feladatokat. 1 fő iskolaorvos és 1 fő védőnő szolgálja a tanulók egészségügyi ellátását, tanév elején meghatározott rendelési idő szerint.

Iskolaorvos feladata:

  • Felméri a tanulók általános egészségi állapotát. Elvégzi a szükséges oltásokat.
  • Szükség esetén beutalót adva intézkedik a gyermek gyógykezeléséről. Ellenőrzi a tanulók egészségügyi dokumentumait. Szülővel konzultál.

Védőnő feladata:

  • Kiszűri az esetleges fertőzések megjelenését, javaslatot tesz a fertőzések terjedésének megelőzésére.
  • Kezeli a tanulók egészségügyi dokumentumait.
  • Kapcsolatot tart az iskola és az iskolaorvos között.

Iskolafogászat:

Tanulóink évi egy alkalommal iskolafogászati vizsgálaton vesznek részt, ahol egyrészt feltárják az aktuális problémákat, másrészt megfelelő kezelésben is részesítik.

A vizsgálatok előre megbeszélt időpontban történnek.

A tanulók iskola-egészségügyi ellátásáról a szülőket értesíteni kell. Az osztályfőnökök feladata a pontos tájékoztatás. A szülő kérheti, de vissza is utasíthatja az orvosi beavatkozást. Ezt írásban köteles jelezni az osztályfőnök felé. Visszautasítás esetén ellenőrizni kell, hogy a gyermek máshol megkapta-e a szükséges ellátást, írásos dokumentációval.

Gyógyszerszedés rendje:

Iskolánkban azoknak a tanulóknak adunk gyógyszert, akiknek állapotuk miatt orvosi rendelésre naponta rendszeresen kell szedniük. Gyógyszert a szülő a reggeli ügyeletes intézményegységvezető számára az aulában, névvel ellátva, bontatlan csomagolásban, darabszámra a gyógyszer nyilvántartás aláírásával adja át. Gyógyszert csak pedagógus vagy az általa megbízott gyermekfelügyelő adhat be, a gyógyszerszedésért a pedagógus a felelős.

Gyógyszertárolás: Gyógyszereket névre szólóan, külön rekeszekben, zárt gyógyszerszekrényben, a tanári szoba melletti helyiségben tároljuk. A gyógyszerszekrény kulcsát ettől elkülönítve tartjuk. A gyógyszerszekrényt mindig a megbízott pedagógus vagy az általa megbízott gyermekfelügyelő nyithatja ki.

Időszakosan gyógyszert a pedagógus nem adhat a gyermekeknek, szülő kérésére sem (pl. antibiotikum). Ha a tanuló beteg, otthon kell maradnia.

Az iskola minden tanulójának a tanítási napon felmerülő egészségügyi problémájáról a pedagógusnak tájékoztatnia kell az iskola vezetését valamint a szülőt.

Hirtelen megbetegedés, baleset esetén a szülőt azonnal értesíteni kell, de azonnal intézkedni kell orvos, mentő kihívásáról is.

 

     11. Balesetvédelem, értékek védelme

 

Minden tanulónak a tanév megkezdésekor baleset és tűzvédelmi oktatáson kell részt vennie, amelyet az osztályfőnök és a szakos pedagógusok az első foglalkozáson tartanak meg.

Rendkívüli esemény esetén a Baleset- és Tűzvédelmi Szabályzatban meghatározottak szerint kell eljárni.

A Pedagógiai Programhoz kapcsolódó iskolán kívüli rendezvényeken a tanuló magatartásáért és viselkedéséért a kísérő pedagógus és pedagógiai munkát segítő dolgozó felel.

A tanulók által az intézménybe hozott értékes tárgyakért (ékszer, telefon, tablet, stb.) felelősséget nem vállalunk. Balesetveszélyes ékszerek, bizsuk viselése nem megengedett tanítási időben. Gyógyszer, szúró, vágó eszköz a tanulóknál nem lehet, csak a pedagógus számára lehet ezeket átadni.

Tanuló az intézmény területén csak felnőtt kíséretében, megbízásában, felügyeletével tartózkodhat.

 

     12. Felelősségre vonás

 

Késésért, kár okozásáért tanuló nem büntethető. Fegyelmi büntetést nem kaphat, semmilyen eljárás nem indítható ellene. Az agresszív magatartás, szándékos vagy belső pszichés állapotból következő fizikai vagy verbális bántalmazás és károkozás elkerülése érdekében az intézmény pszichológusa és pszichiátere együttműködik az iskolaorvossal, pedagógusokkal, segítőkkel és a családokkal.

 

     13. Kapcsolattartás

 

A tanuló érdekében az iskola vezetősége és minden dolgozója napi kapcsolatban kell, hogy álljon a szülővel, pedagógussal, intézményvezetővel.

Az aktuális problémákat munkaidőben telefonon bármikor meg lehet beszélni az intézmény vezetésével, személyesen az ügyeletes vezető áll rendelkezésre.

A tanulócsoportok szüleivel - a kapcsolattartás szorosabbá válása érdekében – kizárólag zárt közösségi megosztó felületet lehet létrehozni. Az ott megosztott képek és hírek tartalmáért a jogi és adatvédelmi felelősséget a megosztó fél vállalja, a letöltött és továbbított képekért és információkért a továbbító fél felelős.

 

     14. Egyéb, záró hatálybalépéssel kapcsolatos rendelkezések

 

A Házirendet a nevelőtestület a 2021. augusztus 31-én tartott értekezletén fogadta el, azzal egyetértett. A Házirend a Fenntartó jóváhagyásával válik érvényessé.

A Házirendet a nevelőtestület a hatálybalépést követően, kétévenként felülvizsgálja.

Budapest, 2021. augusztus 31.

 

Kajáry Ildikó
intézményvezető